theme

معرفی مرکز

سامانه­ های پیچیده اهمیت اقتصادی و راهبردی زیادی در توسعه و رشد کشورها دارند. زیرا اولاً توسعه و نوآوری در سامانه­ های پیچیده، معمولاً در بستر شبکه های عمودی و افقی و با مرکزیت بنگاه یکپارچه ساز/ راهبر شبکه انجام می­ شود. این امر موجب ایجاد حجم زیادی از فعالیت­ های اقتصادی و در نتیجه اشتغال می­ شود. دوماً ارزش افزوده حاصل از این سامانه ­ها بسیار بالاست. سوماً این سامانه­ ها سهم عمده­ ای در زیرساخت­ های صنعتی، اقتصادی، سلامت، امنیت، محیط زیست و ... کشورها دارند.

در حال حاضر کشورهای توسعه یافته زیادی در این حوزه مزیت رقابتی دارند؛ مثل آمریکا، ژاپن و بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا. برخی از کشورهای در حال توسعه مانند کره و چین نیز برای کسب توانمندی­ های توسعه و تولید سامانه­ های پیچیده در تلاشند تا ضمن کاهش واردات خود، بتوانند سهمی از بازار جهانی این حوزه را کسب کنند. مطالعات نشان می­ دهد بطور متوسط 10 درصد از سرمایه ­گذاری سالانه این کشورها به سامانه­ های پیچیده اختصاص می­ یابد.

کشور ایران، ضمن فعالیت در زنجیره ارزش سامانه ­هایی با پیچیدگی کمتر مثل خودرو در دهه­ های گذشته، اخیراً به توسعه سامانه­ های محصولات بیشتر پیچیده در حوزه­ های دفاعی، پتروشیمی، انرژی و ... نیز وارد شده است. سطح پیچیدگی محصولات تولیدی در کشور ما دارای رتبه 65 بین المللی (Felipe et al., 2012) است، که نشان­ دهنده شکاف زیادی در این حوزه است.

به منظور تقویت توانمندی­ های فناورانه در سامانه­ های پیچیده و کاهش شکاف بین­ المللی، پیشنهاد تشکیل مرکز مطالعات مدیریت فناوری و نوآوری در سامانه­ های پیچیده صنعتی (CRiTIMiX) مطرح و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دانشگاه صنعتی شریف تأسیس شد.

این مرکز به عنوان یک مرکز تحقیقاتی می­ کوشد:

  • چالش­ های موجود در صنایع مرتبط با سامانه­ های پیچیده را نه تنها با تکیه بر دانش و آموخته ­های پیشین، بلکه با با اکتشاف و مطالعه در قالب پروژه­ های تحقیقاتی، برطرف نماید.

  • با نهادسازی و تشکیل تیم­ های تحقیقاتی بین­ رشته ای به حل مسائل کلان کشور در این حوزه کمک کند.

  • با ایجاد محیطی مناسب، به تربیت متخصصین حرفه ­ای در این حوزه اقدام کند.

این مرکز در مردادماه 1393 به طور رسمی آغاز به کارکرد. جلسه افتتاحیه مرکز در تاریخ 1393/5/12 با حضور جمع منتخبی از نخبگان و خبرگان صنعتی و دانشگاهی تشکیل شد. گزارش جلسه افتتاحیه